اخبار خارجی خودرو, خودرو و تکنولوژی

LQ، شاسی‌بلند پرچم‌دار آیندهٔ لکسس با بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت

LQ، شاسی‌بلند پرچم‌دار آیندهٔ لکسس با بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت

احتمالاً به خاطر دارید که لکسس بیش از دو سال پیش در نمایشگاه دیترویت کانسپت قابل‌توجهی بنام LF-1 Limitless را معرفی کرد. در آن زمان بسیار فکر می‌کردند این کانسپت پیش‌نمایش نسل جدید اس‌یووی LX باشد اما حالا به نظر می‌رسد برند لوکس تویوتا برنامهٔ دیگری در ذهن دارد زیرا گزارش جدید از Car&Driver می‌گوید نسخهٔ تولیدی این کانسپت، LQ نام خواهد داشت و به‌عنوان یک شاسی‌بلند پرچم‌دار جدید، بالاتر از LX قرار خواهد گرفت.

طبق این گزارش، بسیاری از قسمت‌های فنی و زیرساختی LQ با سدان پرچم‌دار LS مشترک خواهد بود و از پیشرانه‌های این سدان لوکس یعنی ۳.۴ لیتری V6 توئین توربو با ۴۱۵ اسب بخار قدرت و ۳.۵ لیتری V6 هیبریدی با ۳۵۵ اسب بخار قدرت در آن استفاده خواهد شد. البته گفته شده نسخهٔ عملکرد بالای F این شاسی‌بلند با پیشرانهٔ V8 توئین توربو و بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت هم ارائه خواهد شد. به گفتهٔ کارانددرایور، LQ با مدل ۲۰۲۲ به بازار عرضه خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود قیمت پایهٔ این ماشین در حدود ۸۰ هزار دلار باشد و برای نسخهٔ پرچم‌دار F به حدود ۱۰۰ هزار دلار افزایش یابد.

البته بعید است که لکسس نسخهٔ LQ F را از همان ابتدا به بازار عرضه کند. بنابراین احتمالاً این نسخه یک سال بعد بازار آمد تا در صدر خانوادهٔ این ماشین با برچسب قیمتی شش‌رقمی رقیبی برای خودروهایی مثل مرسدس GLS63 AMG و آئودی RS Q8 باشد. شایان‌ذکر است لکسس هم‌اکنون حق استفاده از نام LQ را ثبت کرده و گفته است که کانسپت LF-1 پتانسیل تبدیل‌شدن به کراس‌اوور لوکس پرچم‌دار آیندهٔ این برند را دارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد گزارش کارانددرایور منطبق بر واقعیت باشد خصوصاً با توجه به اینکه شاسی‌بلند پرچم‌دار کنونی لکسس یعنی LX بسیار سالخورده شده و توانایی رقابت با رقبای مدرن را ندارد.

البته منابعی از داخل لکسس و تویوتا گفته‌اند که نسل کاملاً جدید LX در سال ۲۰۲۲ به بازار خواهد آمد و در مقایسه با نسل کنونی که یک دهه پیش معرفی شده است، تحول بزرگی را تجربه خواهد کرد؛ بنابراین احتمالاً تا دو سال آینده شاهد معرفی دو شاسی‌بلند بزرگ (LQ و LX جدید) توسط لکسس خواهیم بود تا این برند لوکس ژاپنی در این بخش موضع بسیار قوی‌تری نسبت به امروز پیدا کند.

 

نویسنده و مترجم: امیر دهقان_پدال

بازنشر: حسین رضا لاسجردی_خودروتاپ

دیدگاهتان را بنویسید